مالیات چالش جدید درگاه های واسط بانکی

روزگاری برای اخذ درگاه بانکی مراحل زیادی پیش روی وب سایت ها بود. از ثبت شرکت گرفته تا دریافت اینماد و …

درگاه های واسط پرداخت این مسیر را بسیار کوتاه و سریع کردن و در رشد بازار فضای مجازی تاثیر گذاری زیادی داشتند. چالش های زیادی بر سر راه درگاه های واسط بود. از مافیا بازی های فضای مجازی تا فیشینگ و مسدود شدن حساب هایشان گرفته تا مشکلات مختلف قانونی که همه آنها از عدم شناخت این نوع کسب و کار به وجود می آمد.

کم کم مسئولان این کسب و کار را شناخته و از آنها حمایت کردند و برای آنها حتی مجوزات قانونی صادر کردند که بسیار سیگنال مثبتی به بازار فضای مجازی و توسعه کسب و کارهای آنلاین بود. اما به ناگهان قوانین جدیدی این بار مسیر دریافت درگاه از شرکت های درگاه واسط را دچار بحرانی جدی کرد.

قانونی جدید به نام دریافت کد مالیاتی برای درخواست درگاه واسط بانکی جدید باعث شد مسیر اخذ درگاه مثال روزهای اول بانک ها دچار پیچیدگی ها و مشکلات جدی شود. این قانون باعث کاهش چشم گیری در درخواست و دریافت تازه کارهای بازار شد و ورود به افراد جدید به بازار فضای مجازی دچار پیچیدگی های جدیدی شد. این در حالی است که درگاه های بانکی با تراکنش های چند صد میلیونی بدون دریافت کد مالیاتی هنوز در حال فعالیت هستند.

حال آنکه آیا مسئولان استارت آپ را خواهند پذیرفت ؟

امید است مسئولان تدبری اندیشیده و برای کسب و کارهای نوپا و استارتاپ ها قانونی تعریف نمایند که این مسیر باز به حالت عادی خود باز گردد. برای مثال تا فلان سقف تراکنش در ماه نیازی به کد مالیاتی ندارد و یا برای فلان مدت می توانید بدون دریافت کد مالیاتی فعالیت کنید و پس از آن ملزم به دریافت کد مالیاتی هستد.

این قوانین باعث می شود استارتاپ ها دوران تست خود را سپری کنند و در صورت موفقیت برای اخذ مجوزات قانونی و دریافت کد مالیاتی اقدام کنند. قانون فعلی به نوعی خبر از مرگ استارت آپ در ایران را می دهد و این موضوع بسیار موجب می شود کاربران به کارت به کارت و یا سایر روش های پرداخت روی آوند که متاسفانه مشکلات جدی نیز برای مردم و استارت آپ ها به وجود خواهد آمد.

خارج شدن از مسیر های مالی درست راه را برای کلاه برداران باز خواهد کرد و دوران تلخ فیشینگ بار دیگر به شکل جدیدی نمایان خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.